Mrozek: Mulatság (Bárkából a Tháliába)

17 éve játsszuk. 17 éve hajtogatjuk: „muszáj mulatságnak lenni!”
Immár Ördögkatlan-produkcióként a Bárka Színházból a Nemzeti Színházba, 2016 ősztől pedig a Thália Színház Mikroszínpadára költözik az előadás!

2016. október 4., 19:00
Thália Színház

Jegyek megvásárolhatóak
thalia.jegy.hu



Az nem lehet, hogy nincs. Muszáj lennie! – egy kelet-európai tragikomédia
Mulatságnak márpedig lennie kell. Ezen az elven van darabunk három főhőse, S legény, N legény és B legény. Három fura figura, aki a maga komikus elnyűtt viseletében elindul a bálba, hiszen, úgy hallották, mulatság lesz. Öltöny, új cipő, lenyalt haj, virág és az eseményhez párosuló izgalom. Csakhogy a bálterem zárva. Betörik, mert bentről hangokat hallanak. A terem viszont üres. S jön a kérdés: akkor most mi lesz? Mit kell tenni, hogy muzsika legyen? Hogy mulatság legyen? Hogy igazi legyen. Ez a kérdés.
A cselekmény mélysége, mondanivalója a három karikatúrának az útkeresésében bontakozik ki. A lét alapvető és kínosan mindig fel-felbukkanó kérdéseire irányul a figyelmünk. S együtt kezdünk el töprengeni velük, a szereplőkkel: megünnepeljük életünk fontosabb eseményeit, a születést, a keresztelőt, a lakodalmat, megemlékezünk a halálról, ünnepélyesen felidézünk múltbeli eseményeket és személyeket, na de maga az élet ünnep-e? Örülünk neki, vagy csak fásultan görgetjük magunk előtt, elodázva az igazi mulatság perceit?
A történet három legényével készülhetünk, remélhetünk, sírhatunk, nevethetünk és bizakodhatunk. Hiszen az nem lehet, hogy nincs mulatság. Muszáj lennie. Lakodalom vagy temetés, lényeg, hogy legyen! Ha meg nincs, addig tesszük fel a kérdést, amíg nem lesz: Mit kell tenni, hogy mulatság legyen? Hogy igazi legyen? Ez a kérdés. Egy életen át.
Van-e mulatság? Mi az a mulatság? Van-e?
A két kérdés ugyanaz a kérdés. Hogy mi is az a mulatság, akkor tudjuk meg, amikor az van. Ha van. Vagy volt. Csakhogy az is meglehet, még csak ezután lesz. Vagy éppen most van.
Bérczes László

A Mulatság legendás előadás: 1999-ben mutatták be a Bárka Színházban, azóta már közel háromszázszor játszották. „Ez a legjobb darabom!” – kiáltott fel a Bárka előadását látva a szerző, Mrożek. A Mulatság Kelet-Európát sikerrel bejárta, játszották Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Ukrajnában, Romániában, Szerbiában, Belorussziában. Számtalan díjat nyert: „Legjobb Magyar Stúdióelőadás”, „Legjobb Rendezés”, „Legjobb Csapatmunka”, egyéni színészi díjak… és legnagyobb díj: a közönség szeretete és kíváncsisága.
*
17 éve játsszuk. 17 éve hajtogatjuk: „muszáj mulatságnak lenni!” 1999 februárjában a Bárka ideiglenes, Kálvária téri lerobbant épületében született, ott zendített rá a három srác először Cseh Tamás pompás csujogatósára, amit nekünk firkantott le az egyik próbán, ott hangzott el először az örök kérdés: van-e az életben mulatság, értse a szón ki-ki azt, amire vágyik…
„Mire vágyol?” – kérdezi az egyik legény halálba készülő társát, és azóta több, mint háromszázszor hangzott el a válasz: „Muzsikára!”. Hogy ez a muzsika megszólal-e az életünkben, és ha igen, mit kell érte beáldoznunk… Nos, ezt a tétet fogalmazza meg 16. éve a három „srác”: Mucsi Zoli, Scherer Péter és Szikszai Rémusz.
Azóta sok víz lefolyt a Bárka alatt, sőt, az eresztékeken keresztül bizony be is folyt az a víz a belső terekbe, szóval sok minden változott az előadás körül. Bejártuk az előadással Közép- és Kelet-Európát Lengyelországtól Szerbiáig, Romániától Ukrajnáig, Belorussziától Szlovákiáig és Csehországig, játszottuk pincében és padláson, hajléktalanszállón és börtönben, sokszázfős nagyszínházban és pici stúdióban, a szerző is földig hajolt három színész előtt. A három srácból idősödő férfiak lettek, Tamás immár hat éve nincs köztünk, Mrożek is meghalt… És igen, az előadás maga is sok változáson ment keresztül. A Bárka Színház bezárt.
Immár Ördögkatlan-produkcióként a Bárka Színházból a Nemzeti Színházba, 2016 ősztől pedig a Thália Színház Mikroszínpadára költözik az előadás!