Pannon Tükör

A Pannon Tükör kulturális folyóirat a Pannon Írók Társaságának lapja, célunk elsősorban az, hogy megmutassuk a történelmi Pannónia sokszínű kulturális életét, értékeljük a régióban születő irodalmi, képzőművészeti, színházi és zenei alkotásokat. Másodsorban a kortárs magyar irodalomra figyelünk, országos hírű szerzők és pályakezdők egyaránt publikálnak a lapban. Az évente hat alkalommal megjelenő print és a naponta frissülő online megjelenés mellett rendszeresen helyt adunk irodalmi beszélgetéseknek, könyvbemutatóknak, kulturális eseményeknek, konferenciáknak.
Az Ördögkatlanban két jól ismert kortárs szerző lesz a vendégünk: András László és Schein Gábor. De lesz bőven az idei lapszámokból is, amikből Bubits Tünde főszerkesztő segítségével közre adjuk a kortárs irodalom legjavát: Acsai, Egressy, Izsó, Kácsor, Kemény, Marno, Szabó T., Szálinger, Szvoren, Térey, Vörös és még sokan mások olvashatók, ha épp lesz egy kis szünet a Katlanban. (Nem lesz. Majd otthon.)


Vendégeinkről:

András László költő, medvész, író legújabb, Rasszista utazások című kötete a Scolar L!VE sorozatban jelent meg, de rendszeresen közöl verseket, az Egy medvekutató feljegyzései című 2010-es regénye pedig megjelenése óta kultikussá vált. Új könyve előszavában ezt olvassuk: „Nem azoknak kell írni, akik nem tudják a frankót, a frankóra majd rájön mindenki magától, vagy ha nem, éntőlem hiába tudja meg, nem segít rajta.” A medvészet egyik alapmondata – ami biztosan mutatja a „katlanbavalóságot”- így szól: „az emberek sokfélék és én magam is sokféle vagyok”. Aki kíváncsi, legyen ott augusztus 4-én, mert „azt, hogy semmi sem lesz többé úgy, ahogy volt, még mindig könnyebben el lehet viselni, mint azt, hogy semmi sem úgy volt”.

Schein Gábor József Attila-díjas költő, író, műfordító, irodalomtörténész legújabb munkája a Jelenkor kiadónál megjelent Füst Milán-monográfia, de verseskötettel, regénnyel is rendszeresen jelentkezik, nem mellesleg kritikusként is ismert. Nevéhez fűződik az Irijám és Jonibe című, Ibby-díjas verses mesekönyv, legutóbbi verseskötete Üdvözlet a kontinens belsejéből címmel jelent meg. Utóbbiban súlyos betegségének történetét dolgozza fel, oldja versbe. „Úgy menni el innen, hogy ne maradjanak/olvasható nyomok. A megtett út igaz története/így talán megőrizhető. Mert a halál nem vesz/vissza semmit, csak megváltoztat. Ezt a mondatot/egyszer aláhúztam egy könyvben. Ma már tudom,/hogy ez is másképpen van. A halál azt veszi vissza,/aminek nincs élete, és nem változtatja meg, ami él:/arcokat írt belém a létemnél erősebb szeretet.” Augusztus 2-án beszélgetünk a „Nyugat első nemzedékének egyik legizgalmasabb írójáról”, Füst Milánról, a kortárs irodalomról és kritikáról, de szóba kerül majd az iskola irodalomtanítás is.

Beszélgetőtárs: Nagygéci Kovács József kritikus, aki évek óta rendszeres és lelkes „beszélgetőembere” a Katlannak. Idén nem a megszokott somogyi csapattal és a csurgói születésű krokodilokkal érkezik, bár utóbbi egyáltalán nem biztos..